Armut tatlısı

                   PORSELEN ÇAYDANLIK ÇAY SAATİ ETKİNLİĞİ-4    

                    img235/4703/armuttatfb7.jpg

İyi akşamlar canlarım..Yine bir etkinlik hazırlığıyla geldim...İşte yine tatlıdan yola çıktık tatlıyla devam ediyoruz...Sevgili evsahibimiz http://recaysev.blogcu.com/ kendisine kolay gelsin diyorum..Umarım kendiside sizlerde beğenirsiniz tatlımı..

Bu sefer değişik bir şey yapacaktım ama sabah Selma'yla konuşurken armut tatlısı yap değişik olur dedi..Bende bugün akşamüstü mutfaktayken armut tatlımı yaptım, hemen bir kek çırptım çayla yiyelim diye..Size onu göstericektim baktım evsahibi arkadaşımız etkinliğe davet yazısını bırakmış yine yoruma..Artık keki bıraktım tatlımı ekleyivereyim dedim..

Ben kendimce nasıl yaptım hemen yazıvereyim;

4 adet armutu soyduk ortasını çıkardık.

1 su bardağı şekerle

yarım limon suyu,

3 su bardağı suyla ,

armutlar yumuşasıya kadar pişirdim arada yavaşça çevirdim..

Yumuşayınca sudan çıkardım..Soğuyunca;1 yemek kaşığı şeker,1 yemek kaşığı nişasta,(mısır,buğday farketmez)2 tepeleme yemek kaşığıyla çikolatalı sarelle fındık ezmesi,1 su bardağı su,1 su bardağı sütle muhallebi gibi pişirdim..Sos sıcakken soğuk armutları sosun içinde çevirerek sosa bulamadım çatalla alttan tutarak sosu süzdürüp servis tabağına çıkardım..

Üzerine birkaç kuru kayıısıyı incecik kesip serptim,ceviz içi ve hindistancevizide ekeledim..

Siz istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz..Aynı tarif elmaylada çok güzel oluyor ama elmaları dikey bir şekilde yapıyorum..

Nasıl olmuş beğendiniz miiiii:))))

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !